شستن چه ظروفی با ماشین ظرف‌شویی ممنوع است؟

شستن چه ظروفی با ماشین ظرف شویی ممنوع است؟

ماشین ظرفشویی، یک ماشین جادویی و البته یک نعمت بزرگ در زندگی افراد پرمشغله است. اما  می‌تواند به برخی از وسایل اصلی آشپزخانه ماشین ظرفشویی ضرر برساند. برای اینکه ظروف غذاخوری، ظروف آشپزی و سایر لوازم آشپزخانه خود را به بهترین شکل نگه داری کنید، در ادامه با 15 ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار بدهید آشنا شوید.

1.    ظروف چدن

قابلمه‌ های چدنی شما نباید در ماشین ظرفشویی قرار بگیرد. یکی از بهترین انواع قابلمه‌ ها، مدل چدنی است که سال‌های طولانی مدتی سالم می‌ مانند اما ماشین ظرفشویی سیستم شستشوی قدرتمندی دارد که به این ظروف آسیبی وارد می‌شود.

2.    قابلمه و ماهیتابه نچسب

هرگز نباید از ظروف فلزی بر روی تابه‌های نچسب استفاده کنید به این دلیل که ظروف فلزی می‌توانند به سطح آن آسیب برسانند و کارایی سطح نچسب را از بین ببرند. اگر قابلمه‌ها و تابه‌های شما در ماشین ظرفشویی کوبیده شوند، سطح آنها ممکن است خراشیده شود و طول عمر آن‌ها کاهش یابد.

3.    کریستال

لیوان‌های کریستالی ظریف هستند و گرمای زیاد و یا جت‌های پمپ آب در ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث بریدگی یا ترک شود. حتی اگر این چرخه را پشت سر بگذارند، ممکن است لیوان‌های شما به مرور زمان کدر شود. بنابراین لیوان‌های کریستالی خود را با دست بشورید.

4.    ظروف مسی

مس مستعد کدر شدن است و شرایط سخت ماشین ظرفشویی در نهایت می‌تواند درخشش قابلمه‌ها و تابه‌های مسی زیبای شما را از بین ببرد. با توجه به اینکه ظروف مسی بسیار گران هستند، بهتر است برای محافظت از سرمایه خود این ظروف را با دست بشویید.

5.    چاقوهای تیز

حرارت ماشین ظرفشویی چاقوهای آشپزخانه را کند می‌کند و باعث می‌شود دفعه بعدی که از آن‌ها استفاده می‌کنید خوب کار نکنند یا امنیتشان کمتر شده باشد. چاقوهایی که دسته‌های توخالی دارند نیز در ماشین ظرفشویی مشکل ساز می‌شوند چون حرارت ماشین، چسب داخل آن‌ها را آب می‌کند و باعث می‌شود دسته از چاقو جدا شود. همچنین امکان دارد موقع تخلیه ماشین ظرفشویی دستتان را با چاقوها ببرید زیرا چاقوها و قاشق چنگال معمولا در سبد ماشین ظرفشویی گذاشته می‌شوند و هنگام برداشتن آن‌ها ممکن است دستتان آسیب ببیند. بنابراین این وسایل جز ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار بگیرد.

6.    رنده

دو دلیل برای شستن رنده ها با دست وجود دارد. ابتدا حرارت ماشین ظرفشویی می‌تواند تیغه‌های رنده را کدر کند. و دوم، این احتمال وجود دارد که ماشین ظرفشویی نتواند تمام ذرات را از سوراخ‌های کوچک خود خارج کند، بنابراین بهتر است به هر حال این شست و شو را با دست انجام دهید.

7.    ظروف پلاستیکی

ماشین ظرفشویی آنقدر داغ است که می‌ تواند ظروف پلاستیکی و به خصوص پلاستیک‌ های نازک با طرح‌های شلوغ را ذوب کند معمولا پیچ و تاب برداشتن ظروف به دلیل همین حرارت بالا بوده است. در صورتی که ظرفی دردار باشد، باعث می‌ شود در ظرف هرگز روی ظرف چفت نشود. حتی در مورد ظرف‌ های ضخیم‌‌تر بهتر است که قبل از قرار دادنشان در ماشین ظرفشویی برچسب روی جلد آن را مطالعه کنید.

نحوه شستشوی صحیح ظروف با ماشین ظرف‌شویی

بهتر است قبل از شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید که آنها قابل استفاده در ماشین ظرفشویی هستند که ظرف‌ های شما درخشندگی و کارایی خود را بتوانند حفظ کنند. برای اطمینان بیش‌تر و آسودگی خاطر نحوه شستشوی صحیح ظروف مختلف را از روی بسته‌بندی آنها بخوانید.